خزانه ها / گنجینه رنگ و نقش

گنجینه رنگ و نقش شامل آثار هنری نقاشی، خط و نقشه‌های تاریخی ایران است. این گنجینه یکی از با سابقه‌ترین گنجینههای موسسه‌ی فرهنگی موزه‌های بنیاد محسوب می‌شود که آثار آن بالغ بر ۴۰۰۰ شی است  و تنوع گسترده‌ای از تابلوی خط ایرانی، نقاشی ایرانی، نقشه‌های تاریخی و آثاری نفیس‌ از هنرمندان غیر ایرانی را در بر می‌گیرد.

از میان نقاشی‌ها که عمده‌ی آثار این گنجینه را شکل می‌دهند، دو دسته‌ آثار هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی در کنار تنوع در  سبک و گوناگونی مشهود است. در میان آثار ایرانی انواع سبک‌ها و شیوه‌های نقاشی ایرانی مانند، قهوه‌خانه‌ایی، سوخت معرق، مینیاتور و شیوه‌های متاثر از سبک‌های غربی به چشم می‌خورد و قدیمی‌ترین اثر از بین  این آثار متعلق به قرن یازدهم هجری قمری است.

از نقطه نظرتاریخی، بخش ایرانی در برگیرنده‌ی دوره‌ی پیش از قاجار، مشخصا از دوره صفوی بصورت پراکنده، تا حال حاضر، با تمرکز بر شمایل‌ها، آثار مذهبی، نقاشی‌هایی در حیطه‌های‌گوناگون همچون مینیاتور، صورتگری، منظره و .. در کنار آثاری ازهنرمندان معاصر است که می تواند نمایانگر برهه‌ی مهمی از تاریخ هنر نقاشی ایران  به شمار رود. نقاشی‌هایی ازهنرمندان صاحب نام ایران چون مصورالممالک، معین مصور، میرزا آقا‌امامی، حسین خطایی، محمد مدبر، قوللر آقاسی، محمد غفاری یا کمال الملک، حسین بهزاد، منوچهر نیازی، محمود فرشچیان‌، حسین زنده‌رودی، سهراب سپهری، صادق تبریزی و رضا مافی جزو آثار شاخص این گنجینه به شمار می‌روند.

درآثار متعلق به هنرمندان غیر ایرانی که قدیمی‌ترین آنها متعلق به قرن شانزدهم میلادی و اثر رودلف کالینز است، تنوع سبک و گوناگونی آثار‌ از دوره‌ی نئوکلاسیک تا مدرن قابل توجه است. از آثار شاخص این دسته، می‌توان به نقاشی‌هایی از هنرمندانی چون فن‌شندل، هانس دال، ویلیام لیدر، زومر و‌یا آثار لیتوگرافی از پیکاسو، شاگال، ماتیس، آدامی و ..  اشاره نمود.

گفتنی است مجموعه فرامین، اسناد ویا آثار خط و خوشنویسی نیز  از جمله  دیگر آثار ارزشمند و منحصربفرد این خزانه هستند که ارزش و اعتباری ویژه به آن بخشیده‌اند. خط نوشته‌ایی از سلطان علی مشهدی ملقب به «سلطان الخطاطین» از خوشنویسان ایرانی و از معروفترین نستعلیق‌نویسان قرن نهم و دهم ایران ، آثاری از میرعماد، علاالدین تبریزی و احمد نیریزی از آن جمله است.