موزه عمارت مرمر – موسسه فرهنگی موزه ها

موزه عمارت مرمر

عمارت مرمر در سال 1316 هجری شمسی بنا گردید. مساحت آن600 مترمربع و در محوطه ای 6 هکتاری واقع گردیده که به مدت 4 سال در دوره ی پهلوی اول و 37 سال نیز در دوره ی پهلوی دوم مورد استفاده قرار گرفته است.

موزه ها / موزه عمارت مرمر

این عمارت در سال 1316 هجری شمسی بنا گردید. ساخت آن چهار سال به طول انجامید (1312 تا 1316 هجری شمسی). مساحت آن600 مترمربع و در محوطه ای 6 هکتاری واقع گردیده که به مدت 4 سال در دوره ی پهلوی اول و 37 سال نیز در دوره ی پهلوی دوم مورد استفاده قرار گرفته است.این عمارت به عنوان دومین مقر حکومتی بعد از تهران محسوب می شد و محل برگزاری اجلاس و کنفرانس هایی از جمله تشکیل کابینه جمشید آموزگار، برنامه پنجم توسعه امور مالی و انقلاب آموزشی کشور بوده است. از جمله رویدادهایی که در این عمارت رخ داده، فرار پهلوی دوم بود که در جریان کودتای 28 مرداد 1332هجری شمسی براساس اسناد و شواهد از عمارت مرمر به فرودگاه رامسر و از آنجا به عراق و در نهایت به رم فرار کرد.

طراحی بنا توسط مهندسین بلژیکی و اجرای معماری آن به دست هنرمندان ایرانی بوده است که معمار اصلی عمارت آقای ابوالقاسم واثقی است.
نمای بیرونی عمارت از سنگ های مرمر کرمان و مشهد ساخته شده که در سال 1398 هجری شمسی  با استفاده از فناوری نانو ذرات، عایق ضد رطوبت شده است.
در داخل عمارت گچ بری سقف ها و پارکت کف ها از لحاظ طرح و رنگ در تالارها متفاوت می باشد.گچ بری ها به سبک لندنی کاری ،کار دست هنرمندان اصفهان و تهران بوده که تلفیقی از معماری اروپایی-ایرانی است. رنگ گچ بری ها از نوع گیاهی بوده و توسط هنرمندان ایتالیایی انجام شده است.در ساخت پارکت ها از چهار نوع چوب فوفل، مَلَج، سرو آزاد کانادایی و گردو استفاده شده است.

این عمارت چندین بار مورد مرمت قرار گرفت که مرمت اساسی آن در سال 1396 هجری شمسی  شامل: اصلاح و بازنوسازیِ رنگ آمیزی ها، گچ بری ها، پارکت ها بود و دیوارهای بیرونی این عمارت با استفاده از فناوری نانو ذرات، عایق ضد رطوبت گردید.

 این موزه شامل شش بخش نمایشی : تالار کنفرانس، دو تالار نشیمن، یک راهروی اصلی در ضلع جنوبی عمارت، تالار غذا خوری و تالار کار می باشد.

مسیرهای دسترسی به موزه:

مسیر از سمت چابکسر(استان گیلان): از میدان شهید رجایی سوار تاکسی های خطی شده و در میدان امام (ره)پیاده و از آنجا سوار تاکسی های شهری و در میدان انقلاب(روبه روی بیمارستان امام سجاد(ع) پیاده شده و مسیر کوتاه خیابان سخت سر تا پردیس موزه ای را به صورت پیاده طی نمایند.

مسیر از سمت تنکابن: در میدان فرودگاه (شهید خلعتبری)سوار تاکسی های شهری به سمت میدان انقلاب (روبه روی بیمارستان امام سجاد(ع) شده و در میدان انقلاب پیاده و مسیر کوتاه خیابان سخت سر تا پردیس موزه ای رامسر را به صورت پیاده طی نمایند.


  • ساعات بازدید:

    همه روزه از ساعت 8 تا 20

  • شماره تماس:

    شماره تماس مستقیم: 75و 5522537 -011- ارتباط شبانه روزی با سامانه2720

  • آدرس:

    مازندران، رامسر، خیابان شهید رجایی، جنب هتل رامسر، پردیس موزه ای رامسر