گروه موزه های دفینه

تاریخچه

گروه موزه های دفینه در سال ۱۳۷۴ ش/ ۱۹۹۵م  با هدف گردآوری و نگهداری آثار موزه‌ای موجود در بنیاد آغاز به کار نمود. اهم فعالیت‌های این مجموعه فرهنگی عبارت است از: نمایش و پژوهش، ساماندهی، مرمت، تهیه شناسنامه علمی برای آثار موزه‌ای، تفکیک و تجهیز آثار موزه‌ای شامل ظروف، تندیس، لوستر، فرش، پوشاک، خودروهای تاریخی، سفالینه، جنگ‌افزار و مفرغ‌ها، زیورآلات، سکه و اسکناس، تابلوهای نقاشی نفیس ایرانی و خارجی، نقشه‌های جغرافیایی قدیمی به ویژه خلیج فارس و مرقعات نفیس، در و پنجره‌های مشبک کاری و معرق کاری شده و تابلوکاشیهای نفیس.

هرچند فعالیت‌های این گروه از سال ۱۳۷۴خورشیدی با عنوان “اداره کل موزه‌های بنیاد” و با رویکرد تخصصی و موزه‌داری آغاز شد، لیکن پیش از این فعالیت‌های مذکور با عنوان “موزه‌های دفینه” جریان داشته و از سال ۱۳۸۴ به بعد نیز با عنوان “گروه موزه های دفینه” ادامه پیدا کرد. لازم به ذکر است در حال حاضر، این موسسه علاوه بر این دارای15 موزه در قالب 2 پردیس و6 مرکز فرهنگی موزه ای در شهرهای تهران؛ رامسر، اصفهان، یزد و 10 خزانه‌ی تخصصی نیز با عناوین زیر را اداره می‌کند:    

سفال، بافته، سازه­ های معماری، تندیس، رنگ و نقش (تابلوهای نقاشی)، تماشاگه تاریخ، پول و جواهر و آرایه، زمان، خودروهای تاریخی، جنگ افزارهای تاریخی.

ماموریت:

بهره‌گیری از آثار تاریخی، هنری و یا موزه‌های بنیاد جهت ارتقاء سطح دانش عمومی وتخصصی، کمک به کاهش استضعاف علمی و فرهنگی جامعه اسلامی ایران و  شناساندن  هویت تاریخی، ملی  و فرهنگی  به نسل‌های امروز و بعدی ایرانی و همچنین تمدن اسلامی و ایرانی به غیر ایرانیان با استفاده از امکانات، آثار و منابع  اقتصادی و فرهنگی این نهاد

چشم انداز:
ارائه خدمات موزه‌ای با بهره‌گیری از دانش و فناوری روزآمد، رعایت اخلاق حرفه‌ای و نیز تامین امنیت و اطلاعات اشیا و آثار موزه‌ای بنیاد، به نحوی که موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد الگوی سایر موزه‌های کشور گردد.

رسالت:
گردآوری، نگهداری و مستندسازی اشیا و آثار موزه‌ای و نیز بهره‌برداری‌های نمایشی، پژوهشی و آموزشی از آنها جهت استفاده و جذب هرچه بیشتر مخاطب.

ارزش‌های سازمانی:

  • پایبندی به اصول ،اعتقادات و ارزش‌های انقلاب اسلامی؛
  • پایبندی به قوانین و مقررات جاری کشور؛
  • رعایت ضوابط و مقررات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی؛
  • رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای موزه‌داری؛
  • عمومیت بخشی کلیه خدمات و اندیشیدن به تنوع مخاطب و تامین رضایت و نیاز فرهنگی آنان؛
  • رفتار سازمانی مبتنی بر صمیمیت، صداقت، عدالت و شایسته سالاری؛
  • حفظ و ترویج میراث فرهنگی و طبیعی بشر؛
  • بهره‌گیری از اشیا و آثاری که منشا و مالک قبلی مشخصی داشته باشند؛
  • احترام به باورهای کلیه اقلیتها و سنن اقوام مختلف؛

اعضای هیأت مدیره:

حسین واعظیان – رییس هیأت مدیره

دکتر فاضل نظری- مدیرعامل  و عضو هیأت مدیره موسسه

قاسم خواجوند زریری- عضو هیأت مدیره