رئیس بنیاد محترم مستضعفان در نشست خبری امروز خود با تشریح عملکرد یکساله بنیاد مستضعفان، از آمادگی این بنیاد برای ساخت مسکن محرومان خبر دادند و گفتند: ما منتظر تعیین تکلیف این طرح از سوی دولت و مجلس هستیم تا با توجه به نقشی که برایمان ترسیم می شود اقدام کنیم.

آقای سید پرویز فتاح در نشست خبری صبح امروز با اشاره به گذشت یکسال از صدور حکم خود به عنوان رئیس بنیاد مستضعفان از سوی رهبر انقلاب، در تشریح گزارش عملکرد یکسال اخیر اظهار کردند: در سال 98، من 8 ماه در بنیاد مستضعفان بودم ولی علی رغم جابجایی های انجام شده در بنیاد مستضعفان، برنامه مصوب سال 98 این بنیاد، با 34 درصد رشد نسبت به سال 97، محقق شد و درآمد کل بنیاد در سال 98، 36 هزار میلیارد تومان شد و 7 هزار میلیارد تومان نیز به عنوان سود عملیاتی ناخالص و قبل از کسر سهم شرکا و کسر مالیات محقق شد.

ایشان با بیان اینکه حدود 1000 میلیارد تومان مالیات سال 98 بنیاد مستضعفان است که پرداخت خواهد شد گفتند: با توجه به شرکای بنیاد،40 درصد این سود سهم شرکا و سهامداران غیربنیادی است و مابقی سود بنیاد است که برای محرومیت زدایی هزینه خواهد شد.

بنیاد مستضعفان هیچگونه معافیت مالیاتی ندارد

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان همواره مالیات خود را پرداخت کرده و به هیچ وجه معافیت مالیاتی ندارد افزودند: ما در اجرای قانون بازنشستگان نیز علی رغم اینکه بنیاد از بودجه دولتی استفاده نمی کند و قانون بازنشستگی طبق قانون به این بنیاد تسری نمی یافت، ما به صورت 100 درصدی منع بکارگیری بازنشستگان را در بنیاد مستضعفان اجرا کردیم و حتی یک مورد هم مجوز برای بکارگیری بازنشستگان نگرفتیم.

آقای مهندس فتاح با اشاره به تکمیل قطعه نخست آزادراه تهران شمال طی یکسال اخیر گفتند: 3 روز بعد از حضورم در بنیاد مستضعفان، بازدیدی از آزادراه تهران شمال که یک پروژه تاریخی شده بود، داشتم و اعلام کردیم که قطعه نخست آزادراه، در دهه فجر به بهره برداری می رسد؛ این در حالی بود که خیلی ها از جمله رئیس جمهور نسبت به این موضوع تردید داشتند ولی به لطف خداوند در اوایل اسفند سال گذشته قطعه نخست آن به بهره برداری رسید که تاثیرات مثبتی در ترافیک و صرفه جویی در وقت و بنزین داشت.

به گفته رئیس محترم بنیاد مستضعفان قرار است قطعه دوم آزادراه نیز به صورت  50 درصدی یعنی مسیر رفت آن تا نیمه اول سال آینده آماده عبور و مرور شود.

92 هزار سند را به مالکان محرومش به رایگان واگذار کردیم/ واگذاری رایگان 380 هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله

آقای مهندس فتاح در ادامه تشریح گزارش عملکرد یکساله بنیاد مستضعفان با بیان اینکه طی یکسال گذشته 11300 فقره از اسناد علوی به و محرومان به صورت رایگان واگذار شده است افزودند: با احتساب این واگذاری ها، تعداد اسناد واگذار شده به 92 هزار فقره رسید و بنا داریم طی مراسمی در ماه اینده، بیش از 10 هزار سند دیگر را که عمدتا در استان های شمالی است به محرومان به صورت رایگان واگذار کنیم که با احتساب این عدد، تعداد اسناد واگذار شده به 102 هزار فقره سند خواهد رسید.

ایشان همچنین با اشاره به واگذاری سیمان رایگان از سوی بنیاد مستضعفان برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل، زلزله و حوادث طبیعی گفتند: طی سال گذشته 380 هزار تن سیمان رایگان برای حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله تحویل بنیاد مسکن شد تا صرف بازسازی مناطق آسیب دیده شود؛ البته ما مسیر را باز گذاشته ایم که هرمقدار لازم بود، سیمان رایگان برای بازسازی این مناطق اختصاص یابد.

مناطق هدف محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان به 25 منطقه رسید/ تا 2 سال آینده پروژه نیمه تمام نخواهیم داشت

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با اعلام خبر افزایش مناطق هدف طرح آبادانی و پیشرفت، به 25 منطقه گفتند: طی یکسال گذشته تعداد مناطق بنیاد مستضعفان در این طرح، از 13 منطقه به 25 منطقه رسیده است؛ البته بنیاد مستضعفان در برخی از این مناطق تازه استقرار یافته و انشالله در تلاشیم تا با استفاده از الگوی محرومیت زدایی در قلعه گنج، طی 3 سال، چهره این مناطق تغییر کند.

آقای مهندس فتاح با تاکید بر تکمیل پروژه های نیمه تمام بنیاد مستضعفان طی 2 سال آینده گفتند: در حال حاضر 22 هزار میلیارد تومان از منابع بنیاد مستضعفان را در حال سرمایه گذاری داریم که ظرف امسال و سال آینده، تکمیل خواهد شد؛ این پروژه ها در بخش فولاد، دامداری، کشاورزی است و انشالله در بنیاد مستضعفان طی 2 سال آینده پروژه نیمه کاره و رها نخواهیم داشت.

آمادگی بنیاد مستضعفان برای ساخت مسکن ارزان و مقاوم برای محرومان/ آقای مهندس فتاح: منتظر دولت و مجلسیم

ایشان با اعلام خبر آمادگی بنیاد مستضعفان برای مشارکت در احداث مسکن ارزان و مقاوم برای محرومان گفتند:ما جدی تر از قبل به این طرح ورود خواهیم کرد و به دولت و مجلس اعلام کرده ایم که بنیاد مستضعفان آماده است برای احداث مسکن ارزان و مقاوم برای محرومین در کنار دولت باشد.

رئیس محترم بنیاد مستضعفان ادامه دادند: من با حضور در کمیسیون اقتصادی اعلام کردم که ما آمادگی داریم تا در بحث تامین زمین برای ساخت مسکن محرومان و تامین سیمان و برخی مصالح ساختمانی رایگان مشارکت داشته باشیم؛ همچنین در بخش تسهیلات و شرکت های ساختمانی نیز آمادگی هرگونه کمک به انجام این پروژه را داریم. البته ما منتظر تعیین تکلیف این طرح از سوی دولت و مجلس هستیم تا با توجه به نقشی که برایمان ترسیم می شود اقدام کنیم.

اضافه شدن 20 شرکت دیگر بنیاد مستضعفان در بورس/ املاک بنیاد مستضعفان هم بورسی می شوند

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با بیان اینکه طی یکسال گذشته 2 شرکت بنیاد مستضعفان در بورس پذیرفته شده اند گفتند: با احتساب این شرکت ها، تعداد شرکت های بورسی بنیاد مستضعفان به 32 شرکت رسیده است و امیدواریم امسال بتوانیم 20 شرکت دیگر بنیاد مستضعفان را وارد بازار سرمایه کنیم تا مردم نیز سهامدار این شرکت ها شوند و در سود آن شریک باشند.

آقای فتاح در خصوص مشارکت بنیاد مستضعفان در بورس املاک نیز گفتند: ما تلاش داریم تا تمامی شرکت هایمان را که قابلیت ورود به بازار سرمایه دارند وارد بازار بورس کنیم؛ البته با پیگیری و اصرار ما، دولت و قانون به کمکمان آمدند تا املاک ما برای ورود املاکمان در بورس نیز دست به کار شویم. لذا با راه اندازی بورس املاک، بنیاد مستضعفان هرچقدر بتواند، املاک در اختیارش را در بورس املاک عرضه خواهد کرد.

جزئیات فعالیت بنیاد مستضعفان در پروژه های نفتی و صنعتی/ 5 موزه دیگر تا پایان سال افتتاح می شود

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با بیان بخشی از پروژه های بنیاد مستضعفان در حوزه نفت و گاز گفت: بنیاد مستضعفان در حوزه نفتی نیز همزمان با رها کردن پروژه ها توسط شرکت های خارجی، به وزارت نفت اعلام کرد که آماده هرگونه کمک در این بخش است و در حال حاضر نیز 2 دکل حفاری بنیاد مستضعفان (سحر یک و دو) با ارزش 400 میلیون دلار در خلیج فارس استقرار دارند که به صورت 100 درصد ایرانی بازسازی شده و در حال حفاری و بازسازی چاه های حفاری شده در آن مناطق هستند.

ایشان ادامه دادند: بنیاد مستضعفان همچنین در احداث خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک نیز  مشارکت دارد و در توسعه میدان نفتی مارون یک و 2 نیز حضور داریم؛ ما در قرار داد با وزارت نفت نیز اعلام کردیم که با دکل های ایرانی که در اختیار داریم، آماده هر نوع اکتشاف و توسعه میدان های نفتی کشور هستیم.

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با تشریح اقدامات توسعه ای بنیاد در صنایع دیگر نیز گفتند: در حال حاضر در بخش فولاد نیز فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش آماده افتتاح است که با سرمایه گذاری 5 هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان، 1.2 میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد کشور اضافه می شود.

آقای مهندس فتاح با اشاره به برخی از اقدامات بنیاد مستضعفان در حوزه فرهنگ نیز گفتند: ما بعد از سال ها کاخ مرمر را از مجمع تشخیص مصلحت نظام تحویل گرفتیم و با همکاری میراث فرهنگی، آن محل تبدیل به موزه نفیس هنر ایران شده و انشالله تا پایان سال 5 موزه دیگر نیز احداث و یا تعمیر می شود.

حمایت های کرونایی بنیاد مستضعفان به 1800 میلیارد تومان رسید/ کمک به محرومان را بر هر چیزی ترجیح می دهیم

ایشان با تشریح اقدامات بنیاد مستضعفان در حمایت از مردم و اقشار مختلف، پس از شیوع کرونا گفتند: ما از همان ابتدا همراه مردم و دولت بودیم و با هماهنگی دولت و مسئولین مربوطه، تا امروز 1800 میلیارد تومان را به صورت نقد و تسهیلات قرض الحسنه اختصاص دادیم.

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با بیان اینکه بنیاد مستضعفان سعی کرده تا کمک هایش را به اقصی نقاط ایران برساند گفتند: ما علاوه بر این سعی کردیم اقشار مختلف از جمله زندانیان، دستفروشان و اقشار ضعیفی که در حمایت های کلی، معمولا مغفول واقع می شوند را مورد توجه قرار دهیم.

آقای فتاح اضافه کردند: همچنین بنیاد مستضعفان در مرحله اول طرح مواسات و همدلی، 600 هزار بسته را برای توزیع میان اقشار ضعیف و آسیب دیده متقبل شد و علاوه بر آن تهیه 700 هزار بسته افطاری ساده را برعهده گرفت.

ایشان گفتند: در مرحله دوم این رزمایش نیز بنیادمستضعفان تامین 500 هزار بسته معیشتی 300 هزار تومانی را عهده دار شد و طی هفته گذشته 100 هزار بسته معیشتی به مددجویان امداد و بهزیستی در شهرستان های حاشیه تهران توزیع شد.

رئیس محترم بنیاد مستضعفان با بیان اینکه امیداوریم این کمک ها مرهمی بر زخم مردمی که زیر بار فشار اقتصادی هستند باشد گفتند: ما با همه ظرفیت در خدمت محرومین خواهیم بود و سیاست ما این است که منافع محرومین و مردم را بر سیاست های بنیاد ترجیح دهیم.

آقای فتاح خاطرنشان کردند: البته ما راضی به این عملکردمان نیستیم چراکه معتقدیم باید بیش از این برای مردم کار کنیم و باید در این شرایط کرونایی و تحریمی، جهش بزرگی را محقق کنیم.

ساختمان فروشگاه های کوروش سابق، رفاه می شوند/ عوارض آزادراه تهران شمال صرف محرومیت زدایی می شود

ایشان در پاسخ به سوالی درباره تعیین تکلیف ساختمان های فروشگاه های زنجیره ای کورش سابق گفتند: بنیاد مستضعفان در گذشته تصمیم گرفته بود از تصدی گری فروشگاه ها، خارج شود که تصمیم درستی بود؛ در حال حاضر نیز مقرر شد فروشگاه رفاه این ساختمان ها را به صورت اجاره یا رهن تحویل بگیرد و با تامین هزینه بازسازی این اماکن، این ساختمان ها در بازه 5 تا 10 ساله در اجاره این شرکت قرار گیرد.

آقای فتاح همچنین در پاسخ به سوالی درباره درآمد عوارض آزادراه تهران شمال گفتند: بعد از افتتاح قطعه نخست، به دلیل شیوع کرونا، آزادراه تهران شمال بسته شد و این وضعیت چند ماه ادامه داشت؛ بعد از کاهش محدودیت ها نیز متاسفانه علی رغم شرایط کرونایی، تردد در این آزادراه به روزی 42 هزار خودرو در روزهای منتهی به عید فطر رسید ولی با وجود این حجم تردد، میزان پرداخت عوارض الکترونیکی بسیار کم بوده است.

ایشان اضافه کردند: نکته حائز اهمیت ان است که درآمدهای حاصل از عوارض آزادراه بعد از کسر هزینه های نگهداری، کاملا برای محرومیت زدایی هزینه خواهد شد و پیشنهاد داده ایم تا این هزینه کرد به صورت خاص انجام شود تا بعدا بتوانیم گزارش آن را نیز به مردم بدهیم.

انتقاد آقای فتاح از بانک هایی که وام قرض الحسنه نمی دهند/ اخلاق بانکداری ما اینگونه است که محرومان را تکریم کنند؟!

رئیس محترم بنیاد مستضعفان در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره چرایی پیشنهاد تاسیس بانک قرض الحسنه توسط بنیاد علی رغم سهام دار بودن بنیاد در بانک سینا گفتند: موسس بانک سینا بنیاد مستضعفان بوده و آقای همتی نیز زمانی مدیرعامل بانک سینا بودند و کاملا به قوانین آشنا هستند؛ طبق قانون، بنیاد مستضعفان باید میزان سهامش در بانک سینا را به کمتر از 33 درصد کاهش دهد و در حال حاضر ما بدنبال مذاکره برای واگذاری بلوکی سهام مان در بورس هستیم؛ ولی نکته اینجاست که وقتی میزان سهام بنیاد مستضعفان در بانک سینا به 33 درصد برسد، ما چه توانی داریم تا به سایر شرکا بقبولانیم که بانک سینا تسهیلات قرض الحسنه به محرومان بدهد؟

آقای مهندس فتاح اضافه کردند: نکته دیگر آن است که علاوه بر این مورد، سیستم بانکی کشور عمدتا قابلیت سازگاری با تسهیلات قرض الحسنه ندارند؛ شما نگاه کنید بانک های خصوصی عمدتا در مناطق شمال شهر شعبه دارند؛ شما اگر در یک منطقه محروم توانستید یک شعبه پیدا کنید؛ آنها می گویند حضورشان در مناطق محروم بصرفه نیست ولی سوال اینجاست مگر مردم محروم نیاز به کارت بانکی و شعبه ندارند؟

ایشان گفتند: من در جلسه با اقای همتی پیشنهاد دادم که مجوز تاسیس بانک قرض الحسنه بدهند تا منابع بنیاد مستضعفان در این بانک قرض الحسنه تجمیع شود و به مردم قرض الحسنه بدهیم. خداوند در قران به صراحت فرموده چه کسی است که به خداوند قرض حسنه بدهد؟ ولی واقعا اخلاق بانکداری ما اینگونه است که در برابر محروم، بلند شوند و تکریم کنند؟

رئیس محترم بنیاد مستضعفان خاطرنشان کردند: 2 هفته گذشته من به منطقه جنوب سیستان و بلوچستان سفر کردم و جالب اینجاست که برادارن بلوچ ما این اعتقاد را دارند که حتی وام 2 درصدی را هم غیرشرعی می دانند؛ حالا کدام بانک حاضر است وام صفر درصد بدهد؟آیا این عزیزان هموطن ما نیستند و به دلیل نگاه شرعی درست شان نباید از تسهیلات بانکی استفاده کنند؟

ایشان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بازپس گیری املاک بنیاد مستضعفان از متصرفانی که حقوق قانونی بنیاد را نمی دهند گفتند: یک رویکرد ما این است که با افتخار اعلام می کنیم زمین های مردم را به آنها رایگان می دهیم ولی از طرف مقابل اگر فردی یا افرادی حق مردم در بنیاد مستضعفان را زیرپا بگذارند پیگیری حقوقی می کنیم. چون این اموال مستضعفان و مردم است.

آقای مهندس فتاح اضافه کردند: ما این موضوع را دنبال کردیم و خوشبختانه به لطف خداوند، قوه قضائیه نیز همکاری کرد و آقای رئیسی دستور راه اندازی شعبه ای برای پرونده های بنیاد مستضعفان داد تا اموال مستضعفین برگردد. لذا با پیگیری های انجام شده، املاک اینچنینی یا تخلیه شده و یا قرارداد آنها به روز شده است.

600 میلیون دلار درآمد ارزی بنیاد مستضعفان در سال 98/ همه ارزهای صادراتی بنیاد به سامانه نیما بازگشته

رئیس محترم بنیاد مستضعفان در پاسخ به سوال دیگری درباره درآمدهای ارزی بنیاد مستضعفان نیز گفتند: طی سال گذشته مجموعه بنیاد نزدیک 600 میلیون دلار صادرات داشت و خوشبختانه صادرات کالا و خدمات فنی ما رشد بسیاری خوبی نسبت به سال قبل آن داشت که البته تمامی این ارزها به کشور بازگشته و شما می توانید گزارش صحت این موضوع را از بانک مرکزی و سامانه نیما دریافت کنید. ما با صراحت اعلام می کنیم همه ارزهای صادراتی ما بر اساس قوانین کشور به سامانه نیما بازگشته است.

در شرایط تحریمی و کرونا، حفظ تولید و اشتغال اولویت ما است/ آخرین وضعیت پلاسکو از زبان آقای مهندس فتاح

ایشان درباره اشتغالزایی در بنیاد مستضعفان نیز گفتند: رویکرد ما در این شرایط سخت کرونایی و تحریمی، حفظ تولید و اشتغال است و ما اعلام کردیم هیچ شرکتی در بنیاد مستضعفان حق تعدیل نیرو ندارد؛ البته گرچه این ایده ممکن است غیراقتصادی باشد ولی ما به دلیل شرایط خاص امروز کشور این موضوع را پیگیری می کنیم و حتی اجازه نداده ایم حقوق کارگران و پرسنل شاغل در شرکت ها و کارخانجات بنیاد مستضعفان معوق شود. همچنین برای اشتغالزایی نیز طرح های توسعه ای در بخش ها و صنایع مختلف داریم که عمدتا از نیروهای بومی هستند.

آقای مهندس فتاح اضافه کردند: علاوه بر این در گذشته در تفاهم با دولت، تسهیلات اشتغالزایی خرد با نرخ 8 درصد واگذار می شد که قرار بود 5 درصد این تسهیلات را دولت و 5 درصد را بنیاد متقبل شود ولی حالا به دنبال آن هستیم که این نرخ سود را نیز حذف کنیم و البته عمده این تسهیلات برای مناطق هدف طرح آبادانی و پیشرفت تخصیص خواهیم داد.

رئیس محترم بنیاد مستضعفان درخصوص آخرین وضعیت بازسازی ساختمان پلاسکو نیز گفتند: طی یکسال گذشته همکاران ما به صورت شبانه روز در این ساختمان کار کردند و حتی در تعطیلات عید نیز کار تعطیل نشد؛ ما در این مدت، چندین بار با آقای حناچی و وزیر راه، موضوع احداث ساختمان جدید پلاسکو را بررسی کردیم و مقرر شد شورای عالی معماری و شهرسازی فصل الخطاب اختلاف نظرها درباره پارکینگ این ساختمان باشد؛ چراکه این ساختمان از ابتدا بدون پارکینگ بود و حقوق مکتسبه و مساحت زمین آن نیز اجازه احداث پارکینگ نمی داد؛ به هر حال به لطف خداوند نقشه ها بارگذاری شد و به زودی پروانه آن نیز صادر می شود.

ایشان اضافه کردند: همچنین مقرر شد بنیاد مستضعفان پارکینگ پروانه را نوسازی و مقاوم سازی کند و آن را تحویل شهرداری دهیم که البته در جریان این تصمیم، ما به عنوان بنیاد مستضعفان هیچ کاری به فعالیت کسبه و دستفروشان این پارکینگ نداریم.

آقای مهندس فتاح خاظرنشان کردند: نکته قابل توجه این است که بنیاد مستضعفان اصلا وظیفه ای برای بازسازی این ساختمان و تقبل هزینه 200 میلیارد تومانی آن نداشت ولی برای حمایت از 300 کسبه آن، بنیاد مستضعفان پذیرفت که این کار را متقبل شود.

به گفته رئیس بنیاد محترم مستضعفان در حال حاضر احداث اسکلت تکمیل شده و به لطف خداوند طرح نما نیز تایید شد و به زودی نصب آن آغاز می شود.

انتهای پیام/