موزه خودروهای تاریخی ایران – موسسه فرهنگی موزه ها

موزه خودروهای تاریخی ایران

(این موزه در حال بازسازی است و در حال حاضر امکان بازدید وجود ندارد.)

موزه ها / موزه خودروهای تاریخی ایران

موزه خودروهای تاریخی ایران در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۸۲ افتتاح شد.در حال حاضر و در پی طرح توسعه موزه‌های موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان ُ این موزه توسط شرکت‌های مطرح و بزرگ بین‌المللی باز طراحی و در حال ساخت است.

موزه خودرو مجموعه‌ای از بهترین‌ها و در پاره‌ای موارد منحصر به فردترین‌های صنعت خودروسازی را گردآورده تا علاوه بر حفظ و نگهداری از این آثار ملی، نمایش آنها را دستمایه بررسی و تبیین تاریخچه ورود خودرو به ایران کند.آنچه اکنون مهیا شده، به همت موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بدین پایه رسیده است و با همه کاستی‌ها، نخستین گام  است در پیمودن راهی دراز.

بعضی از نمونه‌های موجود در خزانه موزه جزء نمونه‌های نادر در صنعت خودروسازی هستند، از جمله پیرس آرو لیموزین آب طلاکاری شده، تنها نمونه پنتر لیزر تولید شده در جهان، تنها اتومبیلی که حاصل کار مشترک کمپانی‌های مرسدس بنز، پورشه و فولکس واگن است. مجموعه غنی از مدل‌های رولز-رویس از جمله رولزرویس سیلور گوست احمد شاه قاجار، مدل افسانه ای فانتوم ۴ ضد گلوله، فانتوم ۳ و غیره در ضمن از مجموعه بنز غنی این موزه می‌توان به مدل استثنایی۵۰۰k و  ۶۰۰لیموزین، ۱۹۰ SL و …اشاره نمود.

بخش دیگری از خودروهای موجود در خزانه این موزه اختصاص به سوپر اسپرت‌ها دارد که از آن میان می‌توان به لامبورگینی میورا و کانتاش، فراری سوپر فست ۵۰۰، بیتزارینی، چند مدل پورشه مدل ۳۵۶، پورشه ۹۱۱توربو و … اشاره کرد.
علاوه براین مدل‌های مختلفی نیز از تولیدات کارخانجات امریکایی وجود دارد، از جمله کرایسلر ۳۰۰ (با امکانات جانبی خاص  از جمله یخچال، سیستم پخش کارتریج و … و  داشبورد آب طلاکاری شده)، کادیلاک فلییت وود، لینکلن کانتیننتال لیموزین و …

قابل ذکر است که تعدادی از خودروهای قدیمی موجود شامل رولز – رویس سیلور گوست احمد شاه قاجار، موریس آکسفورد و فیات تیپو ۵۱۹ هندلی است.
از کالسکه‌های این موزه هم می‌توان به کالسکه سلطنتی ناصرالدین شاه قاجار(قدیمی‌ترین کالسکه موجود در ایران) و کالسکه مخصوص تاجگذاری هر دو ساخت کارخانه معروف واگن فابریک در کشور اتریش اشاره کرد.


  • ساعات بازدید:

    موزه خودروهای تاریخی ایران تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.

  • شماره تماس:

    موزه خودروهای تاریخی ایران تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.

  • آدرس:

    موزه خودروهای تاریخی ایران تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.