مقاله / در مسیر استرداد ؛ گلناز گلصباحی

 

گلناز گلصباحی در شماره تازه فصلنامه فرهنگ موزه، مقاله‌ای با عنوان «در مسیر استرداد» نگاشته و در آن معیار تعیین مالکیت حقیقی میراث تاریخی، فرهنگی، هنری اقوام و ملل دنیا را مورد بررسی قرار داده است. در بخشی از این مقاله می‌خوانیم:

🔹سالی که گذشت سال طرح دعوی و مناقشات جدی بر سر مالکیت آثار و اموال فرهنگی، فراگیر و رسانه‌ای شدن این موضوع و حمایت از معترضان در سطح وسیع بین‌المللی در کنار درخواست عودت آثار تاریخی به موطن اصلی آنها، در جهان بود. بسیاری از کشورهای مطرح جهان در حیطه موزه و موزه‌داری مانند فرانسه با موزه لوور، انگلستان با بریتیش میوزیوم و موزه ویکتوریا و آلبرت، ایالات متحده با موسسه متروپولیتن یا اسمیتسونین و برخی موزه‌های آلمان و یا استرالیا، با اتهاماتی از قبیل چپاول و غارت آثار ملل دیگر و یا اقوام و مردمان بومی کشورهای خود روبرو هستند.

🔹در برخی از کشورها، این اختلافات و اعتراضات چنان بود که بعضاً، منجر به بازپس‌دادن آثار شد. برای نمونه، طبق گزارش واشنگتن پست در اوایل سال جاری، فرانسه، یکی از کشورهایی بود که در پی اعتراضات مستمر و مداوم آفریقا، اعلام کرد که مجسمه‌هایی که درزمانه سلطه فرانسه بر آفریقا و جنگهای بین دوسرزمین، به این کشور منتقل شده و در لوور جای گرفته بود را به کشور مبدأ بازمی‌گرداند. فرانسه بیش از نود هزار اثر از کشورهای آفریقایی در اختیار دارد و خبر حاکی از این بود که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، رسماً در بازگرداندن بیست وشش مجسمه فلزی و دیگر آثارجمهوری بنین نقش ایفا خواهد کرد.

🔹در بهار ۱۳۹۸، بخشهای باقی مانده از بدن ۴۱ بومی استرالیا که به اروپا آورده شده بود، طی مراسمی در برلین به بازماندگانشان تحویل داده شد. این باقی مانده‌های انسانی، بزرگ‌ترین محموله در نوع خود بود که در زمان استعمار استرالیا، از بومیان آن کشور به تاراج رفته بود. بخشی از آنها را نماینده بومیانِ غرب استرالیا در سفارت این کشور در برلین، از موزه دولتی مردمشناسی آلمان تحویل گرفت و روزهای بعد طی مراسمی در مونیخ، توسط موزه پنج قاره این شهر، باقیمانده یکی از شاهان قبیله دیندجی از قبایل کوئینزلند شمالی به یکی از بستگان مستقیم او تحویل داده شد.

▫️متن کامل این مقاله در مسیر استرداد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *