جناب آقای مهندس فتاح به مناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی عنوان کردند: در‌های کاخ مرمر بعد از کرونا باز می‌شود/ بهره‌برداری از موزه دفینه در دهه فجر

رئیس محترم بنیاد مستضعفان در بازدید صبح امروز خود از محل ساختمان دفینه که همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی انجام شد، گفتند: موزه دفینه در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان و روابط عمومی موسسه موزه‌ها، آقای مهندس سید پرویز فتاح در حاشیه بازدید از پروژه مقاوم سازی و بازسازی ساختمان موزه دفینه در خیابان میرداماد تهران با اشاره به انجام این بازدید همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، اظهار کردند: ساختمان موزه دفینه در خلال سال‌های ۵۲ تا ۵۷ احداث شد و آن زمان کاربری‌های متفاوتی داشته است، ولی بعد‌ها کارشناسان عنوان کردند که این ساختمان می‌تواند محل مناسبی برای به نمایش درآوردن اشیاء تاریخی و میراث گرانبهای کشورمان باشد؛ لذا این ساختمان به محلی برای نمایش آثر تاریخی تحت عنوان موزه دفینه تبدیل شد.
رئیس محترم بنیاد مستضعفان با اشاره به تلاش این بنیاد برای مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه گفتند: با توجه به اینکه حفظ نمای این ساختمان به عنوان اولین نمای پیش ساخته کشور، مورد تاکید ویژه سازمان میراث فرهنگی بود، بنیاد مستضعفان با رعایت مسائل و ملزومات این پروژه و با اخذ مجوز‌های لازم، پی و ستون‌های این ساختمان را مقاوم سازی کرد و برای این مقاوم سازی، کار بزرگی را رقم زد.
ایشان با تاکید بر اجرای عملیات مقاوم سازی بنیاد مستضعفان در ساختمان دفینه پس از اخذ مجوز‌های لازم از شهرداری و سازمان میراث فرهنگی گفتند: در حال حاضر عملیات مقاوم سازی این ساختمان به اتمام رسیده است و بازسازی داخلی این ساختمان در حال انجام است.
آقای مهندس فتاح ادامه دادند: این ساختمان دارای ۱۰ هزار متر مربع زیربناست که قرار است بیش از ۸ هزار متر مربع از زیربنای آن، کاربری موزه‌ای داشته باشد و در آن اشیاء گرانبها و میراث تاریخی کشورمان به نمایش درآید.
رئیس محترم بنیاد مستضعفان با اشاره به هزینه‌های چند ده میلیاردی این بنیاد برای بازسازی و مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه گفتند: امسال بیش از ۶۵ میلیارد تومان هزینه بازسازی و مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه می‌شود و باید هزینه‌های نگهداری و حمل و نقل اشیاء تاریخی و میراثی را هم که قرار است در این موزه به نمایش درآید به این مبلغ اضافه کنیم.
ایشان با بیان اینکه در ساختمان موزه دفینه قرار است سه موزه مجزا به بهره برداری برسد گفتند: در طبقه نخست این ساختمان قرار است موزه پول احداث شود و در آن اسکناس ها، سکه‌ها و اوراق بهادار قدیمی به نمایش درآید؛ در طبقه فوقانی آن نیز قرار است ۱۰۰۰ اثر که عمدتا دارای سابقه تاریخی بیش از ۳ هزار سال هستند، در قالب موزه گوهر و آرایه به نمایش درآیند.
آقای مهندس فتاح ادامه دادند: همچنین در طبقه سوم این ساختمان موزه‌ای تحت عنوان موزه هنر جهان احداث می‌شود که ۵۰۰ اثر بی بدیل را به نمایش عموم خواهد گذاشت.
ایشان با تاکید بر اینکه راه اندازی این سه موزه در ساختمان دفینه، این ساختمان را به موزه‌ای بی بدیل در کشور تبدیل می‌کند گفتند: با توجه به اشیاء گرانبهایی که قرار است در این ساختمان و در قالب این ۳ موزه به نمایش درآید، می‌توان به جرأت گفت که دفینه به موزه‌ای تبدیل خواهد شد که در تراز ایران بی نظیر است.
رئیس محترم بنیاد مستضعفان خاطرنشان کردند: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، موزه دفینه در سال جاری و در دهه فجر افتتاح خواهد شد.
ایشان در ادامه با اشاره به آمادگی ۱۰۰ درصد بنیاد مستضعفان برای پذیرایی از بازدید کنندگان موزه هنر ایران واقع در عمارت مرمر، گفتند: موزه هنر ایران همانطور که قول داده شده بود، در اواخر سال قبل آماده بازدید عموم شد، ولی با توجه به شیوع کرونا و بسته شدن موزه ها، امکان بازگشایی آن برای عموم فراهم نشد، ولی به محض بازگشایی موزه‌ها با دستور مقامات مسئول، در‌های موزه هنر ایران در عمارت مرمر نیز برای عموم باز خواهد شد.
آقای مهندس فتاح با بیان اینکه موزه خودرو سومین موزه مجموعه بنیاد مستضعفان خواهد بود که در سال جاری به بهره برداری می‌رسد، افزودند: در حال حاضر مجوز‌های این موزه نیز اخذ شده و قرار است در این موزه، بیش از ۷۰ خودروی تاریخی، شامل اولین خودرو‌های وارد شده به کشور و همچنین خودرو‌های بی همتا در دنیا، به نمایش گذاشته شود.
رئیس محترم بنیاد مستضعفان اضافه کردند: علاوه بر این موارد، بنیاد مستضعفان در مجموعه رامسر نیز پروژه توسعه موزه رامسر را آغاز کرده و قرار است در منطقه سخت سر، موزه بومی استان مازنداران را احداث کند.
ایشان با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان آمادگی کامل دارد تا برای نمایش تاریخ و نشان دادن فرهنگ ملی کشور، در شهر‌های بزرگی همچون اصفهان، شیراز و مشهد، موزه‌هایی را احداث کند خاطرنشان کردند: نکته حائز اهمیت آن است که در نگاه اولیه، این اقدامات برای بنیاد مستضعفان هزینه زا است، ولی اگر به دستاورد‌های فرهنگی حاصل از نمایش تاریخ و پیشینه کشور به نسل بعد توجه کنیم، خواهیم دید که نه تنها این اقدامات هزینه زا نیست بلکه دستاورد‌های بسیاری خواهد داشت.
 در این بازدید آقای مهندس قنبری مدیر محترم امور برنامه‌ریزی و توسعه خدمات موزه‌ای موسسه فرهنگی موزه‌ها درباره پروژه‌های توسعه‌ای موسسه از جمله بازسازی ساختمان دفینه و موزه خودروهای تاریخی ایران مطالبی را اضافه کردند. ایجاد موزه‌هایی با استاندارهای بین‌المللی و در شان مردم عزیز ایران مورد تاکید ایشان قرار گرفت. همچنین به سوالات خبرنگاران درباره میزان پیشرفت پروژه دفینه پاسخ دادند.
انتهای پیام/
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *