حضور نماینده موسسه فرهنگی موزه ها در سمپوزیوم بین المللی موزه و تقدس ایکوفوم

به گزارش روابط عمومی موسسه موزه ها، همایش بین المللی ایکوفوم با موضوع موزه و تقدس  در تهران و به میزبانی  ایکوم ایران در موزه ملی ایران  برگزار گردید. این همایش با حضور  ۳۷ شرکت کننده خارجی و ۶۷ شرکت کننده داخلی به مدت ۵ روز در سالن همایش های موزه ملی ایران برگزار شد. در این همایش نماینده موسسه فرهنگی موزه های بنیاد در خصوص موزه ای اسلامی ایران و جنبه های قدسی آثار و اشیا آنها به ایراد سخنرانی پرداخت. در ادامه  این همایش بین الملی سالانه؛ کارگاه آموزشی با حضور دیگر موزه داران از کشورهای مختلف دنیا برگزار شد. گفتنی است، در این همایش ۴۳ مقاله پذیرفته شد که از این تعداد ۲۳ مقاله در کارگاه های تخصصی ارائه و به بحث و تبادل نظر پرداخته شد. در این همایش علاوه بر برگزاری کارگاه های آموزشی در موضوع همایش، بازدید هایی از موزه  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران ،موزه های هنر و باستان شناسی اسلامی ایران ، موزه ایران باستان ، مجموعه کتابخانه و موزه ملک، موزه علوم فنون ایران ، موزه و کلیسا ارامنه ، موزه صلح تهران و … توسط شرکت کنندگان و با حضور اعضای ایکوم ایران و ریاست آن جناب آقای محیط طباطبایی  بازدید به  عمل آمد.

ضرورت ایجاد موزه اسلامی با رویکرد  احترام  و بازآفرینی جنبه های قدسی اشیا

در این کنفرانس که محوریت آن مباحث قدسی اشیا و اثار بود ؛ موزه داران و کارشناسان حوزه موزه به بیان نظرات خود پرداختند. علی مال زیری پاپی کارشناس ارشد هنر اسلامی و موزه دار  موسسه فرهنگی موزه ها بر لزوم توجه به جنبه های قدسی آشکار و پنهان اشیا و باز آفرینی مناسک و روایت های قدسی آنها  در موزه های اسلامی تاکید کردند. ایشان اظهار داشتند عدم توجه به جنبه های قداست آثار و اشیا موزه ای باعث شکل گیری موزه های صرفا تاریخی و هنری می شود که جنبه های قدسی آن به فراموشی سپرده شده است.

ایران سرزمینی   قدسی

آثار و اشیا موزه ای از جمله معبد چغازنبیل ، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ، آثار قرانی موزه های مانند آستان قدس رضوی ، موزه قرآن ، موزه اسلامی ایران همه گواهی بر تقدس محور بودن آثار و اشیا در ایران است که تبیین آنها نیاز به مشارکت موزه داران و کارشناسان حوزه های نظری دارد.در این همایش آثار جهانی و ثبت شده در یونسکو و جنبه های تقدس آنها مورد بررسی قرار گرفت.

 انعطاف پذیر در معنای تقدس

شرکت کنندگان این کنفرانس در جنبه های مختلف به جمع بندی های نسبی رسیدند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد. اشیای که دارای قداست هستند بر اساس باور های مردم شکل گرفته اند و جنبه های فرا مادی را درخود دارند.جوامع مختلف جنبه های مختلفی از تقدس را باور دارندکه با دیگر جوامع فرق دارد. جوامع مسلمان و مسیحی و … می توانند  در فضاهای فرهنگی به درک مناسبی از همنشینی برسند. موزه ها با رعایت احترام به جنبه های تقدس آثار در حفظ ارزش های جوامع نقش عمده ای دارند.

 تعریف موزه در سال ۲۰۱۹ تغییر می کند

ازجمله مباحث مطرح شده تغییر تعریف موزه در سال ۲۰۱۹  از زبان فرانسوا مرس ریس ایکوفوم بود. به گفته ایشان ۱۰۰۰ موزه دار و متخصص موزه در کمیته ایکوفوم در جهت تغییر تعریف موزه مشارکت داشته اند که نتایج این مشارکت در کنفرانس آینده ایکوم در ژاپن بیان خواهد شد.

ایکوفوم

ایکوفوم از جمله مهمترین کمیته های بین المللی و فعال ایکوم سازمان بین المللی موزه هاست که هر ساله جهت ارتقای مباحث تئوریک موزه داری در کشورهای مختلف همایش برگزار می کند.  این کمیته دارای دو زیر مجموعه دیگر است که کمیته ایکوفوم آسیا و اقیانوسیه و نیز کمیته ایکوفوم امریکای جنوبی را شامل می شود.

 کنفرانس آینده ایکوم

موزه داری و آینده سنت موزه شناسی خواهد بود که به بررسی چالش های موزه و موزه شناسی و سنت شکل گرفته آن طی یک قرن گذشته خواهد پرداخت.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *