کاشت گونه گیاهی منحصر بفرد هیرکانی در باغ موزه گیاه شناسی  مجتمع فرهنگی موزه ای شهدای رامسر      

به گزارش روابط عمومی موسسه موزه ها،   پیرو همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان رامسر و مجتمع فرهنگی موزه ای شهدای رامسر در راستای توسعه باغ موزه گیاه شناسی مجتمع ، از طرف آن اداره یک گونه گیاه منحصر بفرد، کمیاب و مهم منطقه هیرکانی با نام سُرخدار به  این مجتمع اهداء گردیده و در  مکان مناسبی  درمجتمع کاشته شد.

این گونه را می توان میراث زنده و  شاهکار جنگل های شمال ایران دانست . از نظر تنوع زیستی و  حفظ  ذخایر  ژنتیکی و بوم شناسی یکی از گونه های منحصر بفرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از دو سوم زمین شناسی است.مطالعات فسیل  شناسی  دیرینگی درختان سرخدار را بالغ بر  ۱۹۰  میلیون سال می دانند.  گفته  می شود  انسان های  ماقبل تاریخ آن را می شناختند  و از برگ آن نوعی ماده  سمی تهیه  و برای آلوده کردن  نیزه هایشان استفاده می کردند. سرخدار چوبی  بی نهایت مقاوم به رطوبت و فرسودگی با رنگ و نقوشی زیبا  دارد  که این خود عامل قطع و نابودی اش شده است. در گذشته بخاطر مقاومت و کشسانی بودن چوبش از آن در ساخت تیر کمان استفاده می کردند.

سرخدار  درختی با دوام که با  آهستگی  رشد می کند. رشد این درخت بصورت  ده سانتی متر  قدی  و حدود یک میلیمتر قطری در سال است که بخاطر همین کند رشد بودن و دیر زی بودنش، با قطری کم عمری بیش از هشتصد سال دارد که نمی توان در ظاهر  درخت طولانی  بودنش را فهمید.  تکثیرش  بشدت مشکل  است و  از طریق بذر  به ندرت  می توان  آنرا پرورش داد . در حال حاضر  از راه  قلمه تکثیر می شود.

امروزه  در فرانسه  شرکتی  وجود دارد که  نهالستان های  بزرگی از این گونه احداث کرده  این شرکت  وابسته به یک شرکت داروسازی است که در تولید ماده تاکسول دخالت دارد ( ماده  تاکسول این درخت  در درمان برخی سرطان ها کار برد دارد) سه شرکت بزرگ دیگر  در آمریکا  تنها  با کاشت نهال سرخدار اشتغال دارند. در  هر  شرکت میلیون ها نهال تولید می شود. نام های محلی آن در شمال ایران ” سرخدار، سرخه دار ، سخدار ، سوختال وسیردار” نامیده می شود. ارتفاعات  استان  گلستان و  سپس شرق استان مازندران مهمترین  ذخیره گاه این گونه در ایران به حساب می آیند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *