معرفی یکی از آثار موزه کاخ رامسر

کد اثر: ۵۲۴- م

نام اثر : ستایش پیروزی

هنرمند : فردیناند باربدین

کشور : فر انسه

جنس : برنز

سبک : کلاسیک

قدمت : قرن ۱۹ میلادی

 

شرح اثر:

مجسمه ستایش پیروزی اصلی در سال ۱۸۷۴ میلادی توسط ” ماریوس جین آنتونین مرسیه و بر اساس جنگ Franco- Prussian  به افتخار سربازانی که در آن جنگ کشته شدند مخصوصاً دوست هنرمندش  Henri   Regnaut (1843-1871 م) ، ساخته شد که اکنون در موزه هنرهای ملی واشنگتن دی سی نگهداری می شود.

در همان دوران مجسمه های ستایش پیروزی توسط فردیناند باربدین فرانسوی ریخته گری شد که دو اثر موجود در موزه کاخ رامسر نیز از آثاری است که توسط این هنرمند خلق شده است که بر روی مجسمه عبارت”F.BARBEDINNE FOUNDEUR ,paris” به عنوان ریخته گر ذکر شد و در طرف دیگر آن مجسمه ساز اصلی اثر “A. Mercie”   که مجسمه باربدین الهام گرفته از الگوی است و برای حفظ اصلت اثر ، حک شده است.

شرح حال مجسمه ساز(ماریوس جین آنتونین مرسیه) :

وی در شهر Toulouse در سال ۱۸۴۵ میلادی متولد و در سال ۱۹۱۶ میلادی در پاریس در گذشت . او آموزش کارهای هنری را در پاریس نزد Alexandre Falgulere  و Francois Jouffroy  آغاز کرد . اولین کار موفقیت آمیز وی خلق آثاری همچون ستایش پیروزی و مجسمه داوود است . وی فردی غیر اجتماعی و مردم گریز بود به طوری که با روز نامه و کتاب بیگانه بود و تنها در محافل و جمع دوستان هنری محدودش حضور پیدا می کرد.

شرح حال ریخته گر( فردیناند باربدین ) :

ریخته گر فرانسوی فردیناند باربدین در سال ۱۸۱۰ در سنت مارتین دفرزنی (در کالوادس ) متولد و در سال ۱۸۹۲ میلادی در پاریس وفات یافت . وی در سال ۱۸۳۹ خانه ای ساخت که قسمت اعظم اشیاء داخل آن  ، از جنس برنز بودند و بعدها به عنوان شاهکارههای موجود در موزه ها از آنها یاد شده است . او از هنرش در جهت اعتلای هنر پیکر تراشی معاصر زمان خود ، استفاده کرد . این هنرمند آثار زیادی از جنس برنز از خود به یادگار گذاشت.

 

نمادهای به کار رفته روی مجسمه :

بال: بال بر روی بدن انسان یا حیوان ، علامت ایزدی و نماد قدرت محافظت است . همچنین بال هنگامی که مربوط به پیام آوران و خدایان و بادها می شود ، دلالت بر سرعت و تندی دارد و ممکن است حاکی از گذر سریع عمر باشد . در هنر غربی چنین تصاویری عمدتاً از بین النهرین باستان شناسی ناشی می شود. “ایریس ” همسان مؤنث هرمس ، به عنوان پیام آور خدایان که در این مجسمه بالها از شانه ها و نزدیک کتف روییده است .

جغد : این پرنده از روزگاران پیشین بد یمن و پیام آور مرگ بود . یک نقش برجسته سومری مربوط به پرستش متعلق به اوایل هزاره دوم پیش از میلاد ، یک الهه مرگ ف احتمالاً لی لیت را نشان می داد که دارای ویژگیهای مشابه جغد بود . از لحاظ مردم چین و ژاپن ، جغد پیام آور مرگ و این مطلب ناشی از این اعتقاد بود که چشمان مادر خود را بیرون آورده است و این نماد ناسپاسی فرزند به شمار میرفت .

شاخه زیتون : زیتون نماد صلح و آرامش می باشد . در دخمه های گوری رومیان ، یک شاخه زیتون را می توان دید که کبوتری آن را با نوشته ” در آرامش ” حمل می کند ، یعنی امید است روح متوفی با آرامش از جسم جدا شود .

شمشیر : شمشیر نماد قدرت ، توانایی رو دادگستری و نشانه خدایان ،قهرمانان و شهیدان عیسوی است .

 

 

 

 

منابع :

  • فرهنگ بنزیت
  • اینترنت
  • فرهنگ نگاره ای نمادها در هنر شرق و غرب ،جمیز هال ،ترجمه رقیه بهزادی
  • فرهنگ اساطیر یونان و رم ، ژوئل اسمیت ، ترجه شهلا برادران خسرو شاهی

 

 

 

گرد آوری

آیت قاسمی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *