در حال حاضر،موسسه فرهنگی موزه های بنیاد ۱۴ گنجینه تخصصی با عناوین زیر را اداره می کند:
“سفالینه ها”،”بافته ها”،”سازه های چوبی”، “تندیس”،”نگاره ها”(تابلوهای نقاشی)،”چینی و سرامیک و شیشه”،”تاریخ تهران”،”آرایه ها و پیرایه ها”،”پول”،”زمان”،”خودرو”،”مطبوعات”،”جنگ افزار”و “”کاخ رامسر”.

موسسه فرهنگی موزه های بنیاد همواره از گنجینه های موجود برای برگزاری تورهای آشناسازی مجموعه های برون سازمانی با موزه ها و گنجینه های موسسه و مشارکت در رویدادهای ویژه بیرون از موسسه با هدف تعمیق فعالیتهای پژوهشی استفاده می نماید.
اقدامات این بخش عبارتند از:

 • برگزاری نمایشگاه های موقت
 • آسیب شناسی اشیاء و آثار موزه ای
 • تشکیل کارگاه تجهیز گنجینه ها
 • مرمت اشیاء ، آثار و ساختمان های ثبت شده و تحت نظر
 • تکمیل مرحله به مرحله ی اطلاعات مستند اشیاء در پوشه های مستقل برای هر شیء
 • پیشگیری و نظافت علمی اشیاء با استفاده تجارب دیگر موزه ها و سازمان های تخصصی
 • تهیه تصویر اشیا جهت مستند کردن سوابق آنها و نیز بهره برداری های هنری و انتشاراتی
 • خدمات پژوهشی دانشجویی
 • تهیه شناسنامه اشیای موزه ای

معرفی اجمالی گنجینه های موسسه فرهنگی موزه های بنیاد

 1. گنجینه بافته : بیش از ۱۰۰۰ قلم بافته متشکل از قالیچه ها و قالیهای دستباف ، قطعات پرده خانه خدا ، تن پوش های سنتی و یونیفورم های نظامی، و انواع پارچه های نفیس دست دوزی شده مزین به تزئینات گوناگون در این گنجینه نگهداری می شود. قدیمی ترین بافته های گنجینه با قدمتی بالای هزارسال به کفن ها ی آل بویه موسوم است
 2. گنجینه تندیس : در گنجینه تندیس حدود ۱۱۰۰ اثر حجمی، شامل تندیس های بزرگ و کوچک از جنس برنز، فولاد و سنگ و غیره در رنگ و اندازه های گوناگون با قدمت های متنوع نگهداری می شود
 3. گنجینه سرامیک و شیشه : غنی ترین و متنوع ترین گنجینه موسسه به لحاظ جنس با بیش از۲۰هزار شیء است که از مهمترین آنها می توان به آثار شیشه ای، سنگی ، فلزی، سرویس های غذاخوری چینی و کریستال ،عاج و قلمدان و ابزار روشنایی اشاره کرد.
 4. گنجینه پول: این گنجینه اختصاص به نگهداری اشیای مبادلاتی و پول های رایج در تاریخ ایران شامل حلقه های تبادل ، سکه های ایرانی ( پیش از اسلاموبعد از اسلام ) وسکه های خارجی ،اسکناس های ایرانی و خارجی ، اوراق بهادر و بیش از ۶۰۰ هزار قطعه تمبر دارد.
 5. گنجینه مطبوعات :گردآوری شماره های خاص از عناوین مطبوعات تاریخی کشور،بویژه اولین های مطبوعات ایران هدف اصلی گنجینه مطبوعات می باشد.
 6. گنجینه جنگ افزار: گنجینه جنگ‌افزار با در اختیار داشتن مجموعه ای از انواع سلاح‌های گرم و سرد و ابزار دفاعی نظیر طپانچه ،شمشیر ، تیرو کمان ، سپر و کلاهخود … ، و نیز سلاح‌های هزاره‌ های قبل از میلاد، مجموعه‌ای ارزشمند جهت پژوهش در زمینه انواع جنگ افزار ، و روش‌های مختلف ریخته‌گری برنز و آهنگری به شمار می‌رود.
 7. گنجینه سفالینه ها: گنجینه سفالینه ها با در اختیار داشتن مجموعه ای متشکل از حدود ۱۶هزار قطعه سفال از دوره های پیش ازتاریخ ،تاریخی و اسلامی ، یکی از کم نظیر ترین مجموعه های کشور است. قدیمی ترین سفالینه های گنجینه ، قدمتی بیش از هفت هزار سال داشته ومربوط به حوزه های فرهنگی و جغرافیایی مختلف ایران هستند.
 8. گنجینه نگاره ها(تابلو نقاشی) : این گنجینه شامل بیش از۳۰۰۰ اثر تابلوی نقاشی و خط از دوره های مختلف تاریخی ایران به ویژه از دوره صفویه به بعد ، و همچنین آثار غیر ایرانی هنرمندان اروپایی از حدود قرن ۱۷ میلادی تا دوره معاصر ست .
 9. گنجینه آرایه ها و پیرایه ها:کامل ترین مجموعه ی زیور آلات تاریخی ایران از هزاره های قبل از میلاد تا دوران معاصر در این گنجینه نگهداری می شوند.
 10. گنجینه تاریخ تهران:در این گنجینه ،مجموعه از ابراز کار و زندگی و دیگر عناصری که در زندگی مردم تهران از آن استفاده می شود متمرکز گردیده است.
 11. گنجینه سازه های چوبی:مجموعه ای از عناصر چوبی به کار رفته در معماری بناهای ایرانی و مبلمان و غیره از دوره های صفوی تا امروز در این گنجینه گردآوری شده اند .